Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Su Formu'nun Açılışına katıldı
Haber Tarihi : 29.5.2014

     Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 3. İstanbul Uluslararası Su Forumu'nun açılışına katıldı. Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "3. İstanbul Uluslararası Su Forumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, 5. Dünya Su Forumu'na 33 bin kişinin katıldığını, forumdan bütün ülkelerin çeşitli faydalar elde ettiğini dile getirerek, İstanbul Su Mutabakatı'nı 1112 belediyenin imzaladığını bildirdi.

Dünya nüfusunun üçte birinin, yeterli miktarda sağlıklı suya erişemediğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye olarak fakir ülkelere yardım için seferberlik başlattıklarını, geçen yıl TİKA vasıtasıyla 2,5 milyar dolarlık destek verdiklerini anlattı.

 TİKA ve DSİ marifetiyle sadece Afrika'da 1 milyon 350 bin kişiye su temin ettiklerini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, "Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Kuyudan su çıktığı zaman oradaki insanların sevincini görmenizi isterdim. Dünyada aç ve susuz insan kalmasın. Zengin ülkeler maalesef ellerini ceplerine atmıyor. 'Ceplerinde akrep var gibi' diye bir söz vardır Türkiye'de. Buradan diyorum ki; 'Gelin bütün zengin ülkeler, biz de dahiliz, hep birlikte gerek su gerek gıda için fakir ülkelere, aç ve susuz insanlara yardım edelim, bu konuda fon oluşturalım. Bunu, burada teklif ediyorum, 7. Dünya Su Forumu'nda bunu gündeme getirelim ve gerekirse bütün devlet başkanlarına, başbakanlarına yazı yazalım. Su Fonu veya Gıda Fonu oluşturmakta fayda var" diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 40-50 yıl sonra dünyadaki en önemli sektörün, su arzı ve gıda güvenliği olacağını belirterek, her yıl 250 milyon insanın, yeterli miktarda kaliteli su bulamadığı için kirli su nedeniyle hastaneye gittiğini ve 10 milyon kişinin her yıl bu nedenle kaybettiğini dile getirdi.

"Son 10 Yılda 268 Büyük Baraj İnşa Ettik" Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye'nin su durumuna ilişkin bilgi verirken, DSİ'nin su veritabanı oluşturduğunu, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün su bilgi sistemi üzerinde çalışma yaptığını, Su Kanunu'nun hazırlanmasında son safhaya gelindiğini anlattı. Türkiye'deki vatandaşların yüzde 99,9'unun sağlıklı suya erişebildiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, atık su arıtma konusunda seferberlik başlatıldığını söyledi. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kurak dönemlerdeki su ihtiyacını karşılamak için suyun biriktirilmesi gerektiğini dile getirerek,

 "Son 10 yılda 268 büyük baraj inşa ettik. Dünyada baraj inşaatında üçüncü sıradayız. 'Bin günde bin gölet ve sulaması' hedefimiz vardı. Bu sene sonunda bin gün doluyor. 1 Ocak 2012'de saat 08.59'da düğmeye bastık. Bin gölet hedefini arkadaşlar, Kıbrıs'ta da bir tane yaparak, bin bir göletle yakalayacaklar" bilgisini verdi.

"İyi Bir Fiyatlandırma Sistemi Getirmek Gerekiyor" Sri Lanka Su Temini ve Drenaj Bakanı Dinesh Gunawardena, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerken, Türkiye'nin 2004'te Sri Lanka'da yaşanan tsunamide insani yardımı sağlayan ülkelerden biri olduğunu anımsattı. Su güvenliğinin giderek daha önemli hale geldiğini ve iklim değişikliğinin suyun güvenliğini etkilediğini anlatan Gunawardena, su tedariğinin dünyanın bazı bölgelerinde azaldığına işaret ederek, su kaynaklarının gelecek nesillere aktarılması için paydaşların bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "3. İstanbul Uluslararası Su Forumu"nun açılış töreninin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir soru üzerine, İstanbul'daki barajların doluluk oranının yüzde 28 civarında olduğuna değinen Prof. Dr. Eroğlu, Melen Suyu ve Istıranca derelerinden İstanbul'a su sevk edildiğini dile getirdi.

 Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Şu anda suyumuzda herhangi bir problem olmaması için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz" diye konuştu. Barajlardaki suyun şu anda kontrol edildiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, şu bilgileri verdi:

 "Kadir Topbaş'ın iştirakiyle geçen ay toplantı yaptık, alınacak tedbirleri ortaya koymuştuk. İnşallah haziran içinde de tekrar bir toplantı yapacağız. İstanbul'u susuz bırakmamak için sadece İstanbul değil, diğer bütün şehirleri susuz bırakmamak için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz. Yatırımları zaten yapmıştık, inşallah önümüzdeki cumadan itibaren yağmurlar da geliyor. Su sıkıntısı çektirmemek için azami gayreti sarf ediyoruz. Geçmiş dönemler olsaydı İstanbul şimdi çoktan susuz kalacaktı ama onu önledik, önlemeye devam edeceğiz." Bir soru üzerine vatandaşların tasarruf etmesinde fayda olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, şunları söyledi: "Şu anda dünya nüfusunun üçte biri yani yaklaşık 2 milyar insan yeterli miktarda sağlıklı suya ulaşamıyor. Ama Türkiye'de Allah'a şükür hükümetimiz sayesinde susuzluk diye bir problem kalmadı, son 10 yılda neredeyse susuz köyümüz kalmadı. Su zengini değiliz. Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde, bunu herkesin bilmesi lazım.

 Suyu tasarruflu kullanmak kültürümüzde var. Hatta bu konuda Peygamber Efendimizin bir Hadis-i Şerifi var; 'Bir nehir kenarında olsanız dahi suyu israf etmeyiniz' şeklinde. Dolayısıyla vatandaşımızda bu şuur var. İsraf etmeden suyu kullansınlar, boşa akıtmasınlar." Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul'da su sarfiyatının çok arttığına ve kullanımın neredeyse 3 milyon metreküpe yaklaştığına dikkati çekerek, bu yıl ciddi bir kuraklık olduğunu, yüzde 27,5 civarında yağışlarda azalma görüldüğünü söyledi.

 İstanbul'da çok sayıda bulunan havuzlu villalarla ilgili tedbir alınıp alınmayacağına ilişkin soruya Prof. Dr. Eroğlu, "O konuda İSKİ gerekli tedbirleri alır. İSKİ Genel Müdürlüğü yaptığım dönemde bazılarının kaçak su alıp havuz doldurduğunu tespit ettik, onlara büyük cezalar verdik. Herhalde vatandaşlar bunu düşünecektir diye düşünüyorum. Ne kadar tedbir alınsa da ancak şikayet olduğunda üzerine gidilebiliyor. Bunu, o kişilerin vicdanına bırakıyoruz" karşılığını verdi.

 

Haberler : BİLGİLENDİRME Devamını Oku
Haberler : Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Su Formu'nun Açılışına katıldı Devamını Oku
Haberler : TARIMSAL SULAMADA DEVRİM Devamını Oku
Haberler : T.C BİLİM, SANAYİ veTEKNOLOJİ BAKANLIĞI İL MÜDÜRLERİ ELEKTROMED’DEBİR ARAYA GELDİ Devamını Oku
Haberler : ELEKTROMED , Ödülü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ'ın elinden aldı. Devamını Oku
Haberler : ELEKTROMED'İN ALMANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ ZİYARETİ Devamını Oku
Haberler : Elektromed Azerbaycan Bakü 2013 Hazar Su Teknolojileri Fuarında Devamını Oku
Haberler : Metering India 2013 ... Akılı Geleceğe doğru bir yolculuk Devamını Oku
Haberler : (TESİSAT DERGİSİ) İç Anadolu Bölgesi Bayileri, Elektromed Fabrikasını Ziyaret Etti Devamını Oku
Haberler : İç Anadolu Bölgesi Bayileri, Elektromed Fabrikasını Ziyaret Etti Devamını Oku

Kurumsal

Multimedya Arşivi

Servis

İnsan Kaynakları

BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ

©2012 Termikel Bilişim Teknolojileri tarafından yapılmıştır. Tüm hakları saklıdır.